Odkladáme jesenné kabáty a vymieňame ich za zimné bundy. Rovnako aj záhrady zhodili posledné jesenné lístie a prichádza čas pripraviť ich na zimu. Ani v poslednom ročnom období by ste svoju záhradu či dvor nemali zanedbávať. Doprajte jej starostlivosť a pripravte ju na najchladnejšie ročné obdobie.
Tipy ako sa starať o záhradu v zime
Myslite na rastliny
Spolu so zimou prichádzajú aj mrazy, ktoré vašu záhradu môžu potrápiť. Zamerajte sa na rastliny v črepníkoch, či už na záhrade, balkóne alebo tie, ktoré zdobia váš záhradný domček. Vonku by ste mali ponechať len tie, ktoré sú mrazu odolné. Tie teplomilnejšie určite presuňte do vnútra. Rastlinám, ktoré sú vždyzelené a majú lístie alebo ihličie, doprajte dostatok svetla. Tie, ktorým lístie opadáva sú na svetlo menej náročné, preto ich môžete uskladniť aj na tmavšie miesta v dome či byte. Ak sú vaše rastlinky mimoriadne citlivé na mráz, pri nižších teplotách je potrebné zabezpečiť im dlhšie „obdobie pokoja“. Zima je pre nich nepriaznivým obdobím, keď strácajú zeleň a ich výhonky sú tenké a lámu sa.
V prípade rastliniek, ktoré sú odolné voči zime je potrebné chrániť črepník pred prasknutím od mrazov. Urobiť tak môžete s využitím textílie a rastlinku umiestniť do závetria. Ak vašu záhradu zdobia kríčkové ruže, pred mrazmi ich ochránite nahrnutím pôdy ku kmeňu kríka a prikrytím ihličím.
Cibuľovité rastlinky opatrne vyberte z pôdy. Odložte si z nich len cibuľky, ktoré necháte vysušiť. Potom ich umiestnite do nádoby s pieskom tak, aby sa navzájom nedotýkali.
Na zimu pripravte aj stromy
Dreviny a stromy dokážu prežiť zimu relatívne odolne. Listnaté stromy môžete ochrániť tak, že okolo kmeňa navŕšite zeminu. Na ochranu ovocných stromov sa používa vápno, ktorým potriete kmeň, aby nepraskal. Nezabudnite ani na ihličnaté stromy. Ak nechcete aby sa vám pod váhou snehu zlomili, môžete ich zviazať.
Práve príchod zimy, keď už všetko lístie opadlo, je ideálnym časom na odstraňovanie nepotrebných konárov. Bez lístia totiž dobre vidíte práve tie, ktoré strom už naďalej nepotrebuje. Odstráňte najprv konáre, ktoré rastú dovnútra. Potom sa zamerajte na tie, ktoré sú už príliš staré.
Urobte si poriadok
Svoju záhradu ako aj záhradný domček najlepšie pripravíte na zimu tak, že si upracete. O to ľahšie sa vám budú robiť jarné práce na záhrade. Vyprázdnite všetky nádoby určené na zber vody, zmotajte hadice a spolu s vodnými čerpadlami ich odložte. Doprajte očistu aj svojej kosačke. Vypusťte z nej palivo aj starý olej. Očistite náradie od hliny, pokojne ho môžete ošetriť malým množstvom oleja. Záhradný nábytok môžete pokojne vyčistiť aj „wapkou“. Ak máte na záhrade gril, mali by ste vyčistiť aj ten.
Dajte pozor na to, čo vašej záhrade škodí
Zima je charakteristická mrazmi a ľadom. Vašej záhrade však neprospeje, ak ju budete posypávať agresívnymi prípravkami. Nesiahajte len po priemyselnej soli. V ponuke špecializovaných obchodov nájdete množstvo posypových materiálov, ktoré budú k vašej záhrade šetrné. Ak máte doma kozub, dobrou alternatívou na posyp zľadovatených plôch je práve popol z dreva. Je neškodný a nebude vás stáť veľa.
Čo robiť v zime, keď záhrada spí
Počas zimy si oddýchnite, no záhradné práce nemusíte úplne vešať na klinec. Aj keď sa vonku zmietajú mrazy, pre svoju záhradu môžete predsa len niečo urobiť. Začnite napríklad zháňať semienka na nasledujúcu sezónu. K tomu vám dopomôže aj štúdium odbornej literatúry či záhradkárskych časopisov. Možno v nich dokonca nájdete aj inšpirácie na rastliny a plodiny, ktoré ste doposiaľ nepestovali. Tiež vám môžu byť pomocníkom pri získavaní rád a tipov od iných záhradkárov.
Popol sme už spomínali v súvislosti s ľadom. No môže vám byť užitočný aj pri posypávaní záhonov. Obsahuje totiž draslík a vápnik. Práve tieto živiny sú prospešné pre zdravý rast rastlín. Zároveň tiež neutralizuje kyslé pôdy.
Počas zimy sa môžete pustiť aj do opravy a údržby náradia, ktoré ste počas celej sezóny používali. Naplánujte si výsadbu stromov a kríkov. Okrem toho na zefektívnenie prác na jar vám pomôže vypracovanie osevného plánu zeleniny. Určite si, čo chcete v ďalšej sezóne pestovať, v akom množstve a na akej ploche. Budete mať tak jasnejšiu predstavu o tom, koľko osiva budete potrebovať. Ak by ste chceli byť viac detailnejší, môžete sa podujať na rozbor pôdy. Zistíte tak, či jej chýbajú nejaké živiny alebo či sa v nej nenachádzajú toxické látky.
Ak sa chcete vyhnúť zbytočným škodcom v podobe hmyzu, je dobré prilákať si na záhradu užitočné vtáctvo. Udržať si ich môžete kŕmením. V zime, kedy sťahovavé vtáctvo odlieta do teplých krajín má prikrmovanie veľký význam. Zabezpečíte si tak ochranu pred škodcami, ale aj krásny pohľad z okna na búdku s kŕmidlom.
Vytvorte si vlastnú zimnú záhradu
Vaša záhradná chatka či záhradný domček sa v tomto ročnom období môže premeniť aj na zimnú záhradu. Nemusíte byť ani dizajnérom, stačí trochu kreativity. Nezabúdajte však na na to, aby ste si altánok zateplili aby v ňom bolo počas zimy príjemne teplo. O tom ako si zatepliť altánok alebo záhradný domček sme písali ešte v článku minulý rok. Potom si z neho môžete urobiť miesto, ktoré vám bude slúžiť napríklad ako ateliér či jogové štúdio. Využiť môžete zelené rastlinky, ktoré navodia príjemnú atmosféru a podporia vaše kreatívne bunky. Vďaka tomu, že sa nachádza mimo domu, takáto zimná záhrada môže slúžiť aj ako miestnosť, v ktorej môžete nacvičovať hru na hudobné nástroje. Ak ste romantický typ, svoj záhradný domček môžete premeniť dokonca aj na hvezdáreň. Stačí vám na to výkonnejší domáci ďalekohľad. V prípade, že radi cvičíte, môžete zimnú záhradu využiť ako jogové štúdio či súkromnú posilňovňu. Príjemnú atmosféru navodia aj dekorácie v podobe obrazov či sošiek, voľba je v tomto prípade na vašom vkuse a kreativite. Zimný altánok či zimná záhrada sa dá využiť aj ako ideálne miesto na čítanie vašej obľúbenej knihy či vychutnanie si dobrého vína.
Počas zimy si aj vaša záhrada zaslúži dostatočnú starostlivosť. Pripravte ju na zimu a ona sa vám na jar odvďačí. Navyše, pri troške kreativity si ju, alebo váš záhradný domček môžete premeniť na zimné kráľovstvo. Celý týždeň sa potom môžete tešiť, že si v ňom počas víkendu vychutnáte pohár svojho obľúbeného vína či prečítate obľúbenú knihu. Tak smelo do toho.