Takmer v každej domácnosti už cítiť vôňu vanilky a škorice, darčeky čakajú na rozbalenie a vianočný stromček na vyzdobenie. Aby bola atmosféra Vianoc dokonalá, preneste ju aj do záhrady. (NA FOTOGRAFII – VÝZDOBA: Na stromček zaveste lojové krmivo, ktoré si môžete vyrobiť aj sami alebo zakúpiť v obchode.)
Jej výzdoba nezaberie veľa času a nebudete na ňu potrebovať ani veľké množstvo peňazí. Veď postačí, ak si zo vždyzelených drevín pripravíte veniec a ozdobíte ho mašľou, prípadne môžete použiť aj šišky ihličnanov alebo pestré bobule hlohyne.
Urobte si malý aranžmán k vchodovým dverám, na terasu alebo balkón. Chladné miesto, na ktorom zostane, zaručí, že bude peknou ozdobou na dlhé týždne.
Záhrada je plná inšpirácie, ak v nej máte menšiu jedličku alebo aj iný druh ihličnatých drevín, vyzdobte ich sušeným ovocím a orechmi. Urobíte tým radosť nielen sebe, ale aj vtáčikom, ktoré si z nich spravia veľkú hostinu.
Najvhodnejší materiál
K Vianociam neodmysliteľne patrí imelo, ktoré údajne prináša šťastie. Pozor, ale len vtedy, keď je darované. Na výzdobu vchodových dverí môžete zviazať niekoľko výhonkov alebo z nich môžete vytvoriť aj veniec. Keďže v decembri sa na ňom objavujú malé biele plody, nepotrebuje už ďalšiu výzdobu.
Veľmi obľúbeným symbolom Vianoc je cezmína ostrolistá. Je to vždyzelený ker, s tmavými zaujímavo tvarovanými listami. Niektoré jej odrody sú panašované a veľmi pekne vyniknú v každej dekorácii.
Na výzdobu môžete použiť aj skimiu, skalník alebo hlohyňu. Osvedčenou klasikou je čečina. Najvhodnejšia je z trvácich a neopadavých druhov, ako je jedľa Nordmannova alebo jedľa vznešená. Nič nepokazíte ani konárikmi z tuje, cyprušteka, tisu alebo borievky.
Veľmi trváce sú šišky, najviac používané sú smrekové alebo borovicové. Takže nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, prírodný materiál je stále v móde, nájdete ho aj vo vlastnej záhrade a určite ním nič nepokazíte.
Autor: Lucia Horeličanová