Aj jesenná záhrada má svoje čaro

Hoci je jeseň ešte pomerne ďaleko, záhrada sa na ňu už postupne pripravuje. Čo vás na jeseň v záhrade čaká a neminie? Ktoré rastliny skrášlia okolie vášho domu aj v chladnejšom období? Poďte sa s nami inšpirovať.

November je mesiacom, kedy sa naše záhrady ukladajú na zimný odpočinok. Vegetačná doba je už na samotnom konci a rovnako sa končia aj posledné jesenné práce. Všetkým nadšencom záhrady sa tak núka čas na úvahu a plány pre ďalšiu sezónu.

Keď nadíde pestrofarebná jeseň

V tomto období môžeme ešte stále zaorávať maštaľný hnoj. Organický materiál (hnoj) je ideálne dávať aj ku stromom, kríkom, ale aj k trvalkám. Dodáte tak nielen potrebnú výživu, ale zároveň vytvoríte aj izolačnú vrstvu proti mrazom. Obzvlášť je potrebné chrániť čerstvo vysadené stromy a kríky. Na trhu sú dnes dostupné rôzne pomôcky na zazimovanie: netkaná (biela) textília, zimná ochrana a iné. Pre jeseň je typické opadanie lístia. Lístie predstavuje organický materiál, ale zároveň môže byť zdrojom pre rozvoj chorôb. Preto je potrebné pravidelné odstraňovanie pomocou hrablí alebo záhradného vysávača. Zdravé a nepoškodené lístie je možné kompostovať.

S jeseňou sa spája aj zber ovocia a zeleniny. Z tohto dôvodu je potrebné vykonávať pravidelnú kontrolu zdravotného stavu dlhodobo uskladnenej zeleniny a ovocia. Hnijúce a poškodené plody je nutné zlikvidovať. Ak by sme tak nespravili, prispelo by to k nákaze aj ostatných plodov. Október, ako aj november sú mesiace v znamení tekvíc. V poslednom období zaznamenávajú svoj návrat. Uplatnenie nachádzajú v kulinárstve, ale často sa s nimi stretávame aj v podobe rôznych aranžmánov. Na trhu sú dostupné rôzne odrody: napr. Muškátová tekvica (tekvica na pečenie) sa vyznačuje žltou až oranžovou dužinou, obsahuje vitamín C. Pre svoj rast uprednostňuje suchšie prostredie a za výhodu možno označiť, že nemá vysoké nároky na vlahu. Zaujímavosťou je, že zber sa uskutočňuje až po prvých mrazoch. Táto skutočnosť má svoje opodstatnenie a to, že po zmrznutí sa zvýrazňuje jej chuť. V kulinárskom prostredí je v poslednom období hitom odroda veľkoplodej tekvice – hokkaidó, ktorú je možné pripraviť na rôzne spôsoby. Typické hallowenske strašidielka si môžete zhotoviť z veľkoplodých tekvíc. Vyrezané strašidielka predstavujú príjemné spestrenie a oživenie príbytkov.

Na jeseň nám naše záhrady už neponúkajú krásu jarných a letných dní. Pomaly zívajú prázdnotou. Kvitnúca krása odišla s poslednými teplými lúčmi. Našim záhradám momentálne kraľujú chryzantémy. Tieto krásky nás ohromujú svojou pestrosťou a jednoduchosťou, v tom spočíva ich čaro. Jeseň nesprevádza len padanie listov, ale nie je vylúčené ani sneženie. Snehová pokrývka môže spôsobiť značné škody na kríkoch a stromčekoch. Preto je potrebné chrániť náchylnejšie druhy (napr. mladé tuje a cyprušteky) pred mechanickým poškodením. Ochranu uskutočňujeme pomocou špagáta vyväzovaním.

Čo by to bol za záhradník, ktorý by nemal poriadne náradie. Tak ako sa staráme o naše rastlinky, tak si vyžaduje starostlivosť aj záhradné náradie. To je potrebné dôkladne očistiť, zbaviť hrúd, opláchnuť, nechať uschnúť a takto uložiť na budúcu sezónu. Rovnako nezabúdajte na údržbu kosačky, veritikutátora a iných záhradných pomocníkov. Ruža ako kráľovná kvetov si vyžaduje aj kráľovskú starostlivosť. Nepriateľom môže byť mráz, preto je potrebné uskutočniť jej ochranu. Zazimovanie sa týka predovšetkým vyšších polôh, kde sa zvyšuje riziko vymrznutia. Medzi základné formy ochrany patrí nahŕňanie zeminy, prikrývanie čečinou, zimnou ochranou.. Samostatnú kategóriu tvoria stromčekové ruže, kde je vhodné chrániť aj korunu a kmeň (obaľovaním). Pred samotným obaľovaním je potrebné odstrániť listy. Obzvlášť nebezpečné sú listy napadnuté čiernou škvrnitosťou, ktorá je schopná odolávať mrazom – 18 stupňov. Na obaľovanie je vhodné používať vzdušný materiál, napr. bielu textíliu alebo vrecovinu. Nevhodnou ochranou pre korunku je fólia, rozhodne ju nepoužívajte.

V novembri môžeme uskutočňovať aj zmladzovací rez, týka sa to predovšetkým kríkov, ktoré kvitnú skoro na jar. Takými druhmi sú napr. tavoľník a zlatý dážď. Silným spätným rezom docielime krajší vzhľad. Interiérové rastliny nám v zime nahrádzajú pohľad na kvety našich záhrad. Preto by sme nemali zabúdať na ich starostlivosť aj počas tohto obdobia. Mnohým druhom nevyhovuje suchý vzduch, predovšetkým sa to týka exotických rastlín, ako je napr. banánovník, dracéna…preto je potrebné pravidelné rosenie. Niektoré druhy je možné osprchovať, napr. lopatkovec, palmy…Zásadne nesprchujeme rastliny s chlpatými listami, ako je napr. africká fialka.

Galéria

Zobraziť fotogalériu k článku (27) 27 fotiek v galérií

Jesenné kvety v záhrade

K jesennému obdobiu patria aj pestrofarebné rastliny. Pútajú nielen farebnosťou kvetov, ale aj listov či dokonca plodov. Skrášliť môžu záhradu, dvor alebo balkón či terasu.

Vres Malé a bohato zakvitnuté kríky vresov sú v predaji počas celej jesene a pôsobia vskutku neodolateľne. Vysadiť si ich môžete do vegetačných nádob (jednotlivo alebo v kombinácii s inými rastlinami), dokonca do okenných debničiek, do skaliek, vresovísk, do skupín so zakrpatenými drevinami. Vysádzajte ich vždy s kompaktným koreňovým balom a nezabudnite na pravidelné zavlažovanie vysadených rastlín. Veľmi citlivo totiž reagujú aj na krátkodobé preschnutie substrátu. Vresy obľubujú kyslejší rašelinový substrát, na to určite pri výsadbách nezabudnite. Ak si ich budete vysádzať priamo do záhrady, nesaďte ich po jednom, vytvárajte menšie a väčšie skupiny, konečný efekt bude zaujímavejší.

Chryzantéma Patrí k najkrajším a najtypickejším trvalkám jesene. Stretnúť sa môžete s ohromnou ponukou rôznych kultivarov. Najčastejšie sú v predaji kompaktné guľovité formy. Tieto poslúžia na dekorovanie dvorov, átrií alebo balkónov. Upútajú aj pri vstupoch do domu. Stačí ich vysadiť do dekoratívnej vegetačnej nádoby a venovať im trochu starostlivosti. Potrebné bude dopriať im pravidelnú zálievku, prínosné je odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltnúcich a suchých listov. Najkrajšie sa tieto rastliny rozvinú na slnečných miestach, krásne vyniknú aj v záhradných záhonoch.

Rozchodník Patrí k nenáročným, dlhovekým a veľmi dekoratívnym trvalkám. Pestovanie tejto krásne kvitnúcej rastliny zvládne aj začiatočník. Vyššie druhy rozchodníkov sa uplatnia vo vegetačných nádobách, ale aj priamo v záhradných zmiešaných kvetinových záhonoch, v skalkách, v štrkových záhonoch alebo aj v strešných výsadbách. Rastlina obľubuje dostatok slnka, sucho a teplo. Neznesie premokrenú pôdu, prílišné prihnojovanie a časté presádzanie. Rezané kvety rozchodníkov vydržia vo váze dlho svieže. Suché súkvetia tejto trvalky zasa zaujímavo dekorujú záhradu v zime, preto nie je vhodné sa s ich odstraňovaním ponáhľať.

Astry V tomto období sa s nimi určite stretnete. V predaji sú v menších plastových črepníkoch, ich kvety sú fialové, biele alebo ružové. Môžete si ich vysadiť do nádob spolu s inými zaujímavými a pre jeseň typickými rastlinami. Pestuje sa viacero druhov, nižšie, vyššie aj stredne vysoké. Viac ako v nádobách sa uplatnia v záhonoch, napríklad nižšie ich pekne olemujú, vyššie vytvoria dekoratívne trsy. Tieto môžete zároveň využiť na rez do váz. Astrám vyhraďte dostatok miesta – rozrastajú sa. Ideálne je pre ne svetlejšie miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Vo vysychavých pôdach sa im nedarí. Pri zálievke nezabudnite, že voda sa nesmie dostávať na listy. V ich prípade platí, že vhodnejšia je jarná výsadba.

Sirôtky Hoci si ich oveľa viac spájame s jarou, rozkvitnuté rastliny môžu skrášliť kombinované výsadby – s vresmi a chryzantémami – aj na jeseň. V predaji sú veľkokveté aj drobnokveté druhy a kultivary. Dariť sa im bude na slnečných miestach, substrát musia mať stále mierne vlhký, nie však premáčaný. Rastlinám vyhraďte dostatok miesta, vytvoria pekné trsy. V rámci jednej nádoby môžete skombinovať rôzne druhy. V záhonoch je lepšie vysadiť ich do popredia, keďže nie sú vysoké. Výbornou voľbou je výsadba na miesta, kde na jar vyrastú cibuľoviny.

Veternica Mohutne pôsobiace trsy veternice japonskej sú plné pôvabných kvetov už na začiatku jesene. Kvety sú ružové, fialové alebo biele. Rastlina je krásna vo väčších vegetačných nádobách, ale aj v záhradách, moderných aj tradičných vidieckych. Uplatní sa aj v záhradách v ázijskom štýle, zaujímavá je napríklad pri jazierkach. Vyhraďte jej vždy dostatok miesta (krajšie vynikne), polotieň, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Pôdy, ktoré vysychajú, neobľubuje, rovnako ani úpalové a príliš slnečné miesta. Rastlinu často nepresádzajte, tým, že ju necháte roky na jednom mieste, sa jej vlastne zavďačíte, bohatšie zakvitne. Hoci sa s ňou v záhradníctvach stretnete teraz, vysadiť si ju je lepšie s kompaktným koreňovým balom na jar.

Prilbica Táto krásna trvalka pochádza z Číny. Vyniká modrofialovými kvetmi zoskupenými do hustých klasov. Rozkvitá začiatkom jesene. Pekné sú aj jej tmavozelené listy. Upúta v zmiešaných kvetinových záhonoch, vo vidieckych a chatárskych oblastiach, v prírodnom type záhrad. Má viacero pekných kultivarov. Venujte jej polotienisté až tienisté, skôr chladnejšie miesto, hlboké, humusom a vlahou zásobené pôdy. Tu sa krásne rozrastie a každoročne bohato zakvitne. Na suchších miestach sa rastline nedarí najlepšie a bude len málo kvitnúť. Keďže ide o jedovatú rastlinu, nepatrí do záhrad s menšími deťmi.

Ambrovník Ide o krásny, ideálne solitérny strom do stredne veľkých a väčších záhrad, ktorý je počas jesene nádherne sfarbený. Listy sú žlté, postupne prechádzajú do oranžových a vínovočervených farieb. Rastie pomaly, ale zakúpiť si môžete už dospelé a vyššie dreviny. Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu. Miesto pre tento strom by malo byť slnečné, s priepustnou a kyslejšou pôdou. Drevina sa dožíva veľa rokov, preto dobre zvážte, kde ju umiestnite. Presádzanie jej iste neprospeje. Zaujímavá je aj jej kôra a plody. Zo živice, ktorú obsahujú, sa dokonca v minulosti vyrábali žuvačky.

Ploštiničník Menej známa, ale atraktívna trvalka pútajúca neobvyklým kvitnutím. Hodí sa do záhrad v prírodnom štýle, na vidiek, k chatám a chalupám. Pekne sa rozrastie, nesmie sa však príliš často presádzať. Najlepšie sa jej bude dariť na polotienistom alebo tienistom mieste s humóznou a vlhkejšou pôdou. Rastlina je vyššia a mohutnejšia, preto ju nevysádzajte do popredia. Výborne sa kombinuje s papraďorastami a tieňomilnými ostricami. Vysadiť si ju môžete aj do blízkosti hortenzií, pretože veľmi dobre reaguje na kyslejšiu pôdu, pod stromy a kry a tiež k jazierkam. Zaujímavé sú jej kultivary s listami sfarbenými do purpurova.

Georgína Ide o sezónnu rastlinu, ktorej hľuzy budete musieť každoročne vysádzať. Ale vyplatí sa to. Vybrať si môžete z nižších, stredne vysokých a vyšších odrôd a väčšina krásne kvitne až do prvých mrazov. Pestovať sa dajú v záhonoch (tu sú ozajstnými klenotmi), dokonca aj v nádobách. Kvety môžete pravidelne rezať do váz, ich množstvo sa vďaka tomu znásobuje. Rastlinu výdatne zavlažujte, prihnojujte, odstraňujte odkvitnuté kvety. Vyšším jedincom dajte oporu – stonky sú krehké a ľahko sa lámu. Z vyšších druhov georgín si dokonca môžete vytvoriť aj netradičný živý plot. Nezabudnite, že hľuzy treba každoročne prezimovať na chladnom a tmavom mieste.

Echinacea Patrí k obľúbeným trvalkám, ktoré môžete kúpiť v rôznych kultivaroch – aj veľmi zaujímavých. Najvďačnejšie sú ale jednoducho kvitnúce (na ružovo či bielo) základné druhy. Je to nápadná rastlina, pekne a bohato kvitnúca, lákajúca motýle a ďalší užitočný hmyz. Kvitne od leta do jesene, kvety sú ozdobou každého záhona, vyhraďte jej miesto v strede alebo v pozadí. A radšej viac ako menej miesta. Rastlina je aj liečivá, čím jej hodnota v záhrade rastie. Výborne prosperuje na slnečnom a teplejšom mieste s priepustnou a suchšou pôdou.

Hlohyňa K jeseni patria aj kry či stromy, ktoré pútajú farebnými plodmi. K najkrajším patrí hlohyňa. Jej plody sú podľa kultivaru oranžové alebo žlté, vždy veľmi nápadné. Ak má rastlina ideálne podmienky, je nimi obsypaná. Pritom nejde o náročnú ani drahú drevinu, dokonca je dlhoveká a jej pestovanie zvládne naozaj každý. Ďalšou jej prednosťou je, že sa dá výborne tvarovať, a tak si z nej pokojne môžete vytvoriť aj netradičný živý plot. Darí sa jej na slnku, na mieste s priepustnou aj suchšou pôdou. Na väčšej terase ju môžete pestovať aj v objemnejšej vegetačnej nádobe.

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress